Back to top

O Sołectwie

Sołectwo Gądki - Gmina Kórnik

Wieś sołecka położona w dolinie Średzkiej Strugi, w odległości 8 km na północny zachód od Kórnika, wzdłuż trasy nr 11 i linii kolejowej z Poznania do Ostrowa Wielkopolskiego.

Pierwszy raz nazwa wsi - wówczas Ganthcovo – pojawiła się po w 1287 roku (w XV-wiecznej kopii materiału rękopiśmiennego). W oryginalnych źródłach funkcjonowała od 1386 roku, wówczas jako Gandky. W drugiej połowie XIII wieku była własnością kanonika poznańskiego Michała, który od księcia wielkopolskiego Przemysła II otrzymał dla niej przywilej immunitetowy. 

Od 1423 roku Gądki należały do parafii w Głuszynie, następnie od 1508 roku do parafii w Tulcach i ponownie od 1580 roku do parafii w Głuszynie. W XVI wieku świadczenia z tej wsi przeznaczone były na potrzeby kanonikatu w Rogalinie (Hłyń, Potocka 2007). 

Już w połowie XIV wieku na jej terenie znajdował się młyn. W tym samym czasie była wsią rycerską. Wywodziła się z niej rodzina Gądkowskich (wzmiankowani są Mikołaj, Tomasz, Jan, a w XVII w. Bartłomiej – kanclerz poznański, gnieźnieński, kanonik krakowski oraz Wojciech i Władysław – miecznicy kaliscy), w rękach której pozostała aż po XVIII w. W XIV w. istniał we wsi młyn, o który toczyły się długi czas spory. W XV wieku istniała tu także karczma. W tym samym czasie (1468 r.) nastąpiło rozgraniczenie dóbr Robakowa (Uriela Górki) i Gądek (Wojciecha Szylmowskiego). W 1563 roku  i 1577 roku wieś była opustoszała.

W pierwszej połowie XIX wieku Gądki należały do Józefa Obsta. W 1823 r. miejscowi włościanie wystąpili o nadanie sobie własności na mocy ustawy z dnia 8 kwietnia 1823 r.  Do skutku doszła także regulacja w 1841 r. W połowie XIX wieku folwark w Gądkach należał do Kazimierza Czochrona. Od niego to kupiła ów folwark w 1880 roku Jadwiga z Działyńskich Zamoyska. Pozostał on w rękach Zamoyskich aż do czasu utworzenia w 1925 roku Fundacji „Zakłady Kórnickie”, a potem w jej obrębie do końca 1952 roku. 

Pod koniec XIX wieku były we wsi 2 domy mieszkalne, w których mieszkały 33 osoby. 26 osób było katolikami, a 7 ewangelikami. W obrębie folwarku znajdowało się 8 domów mieszkalnych, zamieszkanych przez 133 osoby (130 katolików i  3 ewangelików). W Gądkach mieściła się w tamtym czasie poczta i stacja kolei żelaznej.

W 1923 roku Poznańska Spółka Drzewna wybudowała we wsi tartak. W dniu 1 X 1926 r. stał się on własnością Fundacji. 
Obecnie sołectwo zajmuje obszar 400 ha, z czego znaczną część stanowią użytki rolne, a także tereny komunikacyjne i magazynowe. Gądki należą do najbardziej uprzemysłowionych terenów w gminie – zlokalizowano tutaj ponad połowę wszystkich podmiotów gospodarczych omawianego obszaru. Do największych należą: Raben Logistisc, Kühne&Nagel, Elewarr oraz Sokołów S.A. W 2011 r. firma Polzug Intermodal Polska Sp. z o.o. otworzyła tutaj terminal kontenerowy, jeden z najnowocześniejszych terminali tego typu w Polsce, który oferuje pełen zakres usług związanych z transportem intermodalnym. Trwa przygotowanie koncepcji utworzenia funkcjonalnego węzła przesiadkowego w ramach tworzonej Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (http://www.aglomeracja.poznan.pl, data dostępu: maj 2017).

Wieś zamieszkuje 498 osób.

Zachował się budynek, który pełnił w XIX-w. funkcję zajazdu. Zabytkowy jest również zespół stacji PKP – budynek stacji  i dwa domy mieszkalne. W pobliżu rozciąga się duży kompleks leśny Drapałka. Na terenie sołectwa zlokalizowany jest jedyny w gminie użytek ekologiczny „Szuwary Gądeckie”. Za użytek ekologiczny uznano obszar stawu pod lasem w pobliżu stacji kolejowej Gądki o powierzchni ok. 0,70 ha. Staw wodny stanowi urozmaicenie dość monotonnego krajobrazu i jest miejscem koncentrującym wiele roślin i zwierząt.

Przy trasie z Kórnika do Poznania zlokalizowany jest jeden z trzech w gminie motel „Zajazd Non-Stop”. Obiekt dysponuje 25 pokojami 1-, 2-, 3- i 4-osobowymi, restauracją oraz 3 salami (dwie sale pomieszczą po ok. 100 osób, trzecia zaś ok. 50). Obiekt oferuje również organizację większych imprez okolicznościowych do 110 osób oraz możliwość obsługi gastronomicznej imprez na wolnym powietrzu (http://www.nonstop.hotel.pl, data dostępu: 10.08.2014). 
 

Sołectwo Gądki - Gmina Kórnik na mapie

Galeria

Parafia

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika
ul. Szkolna
Robakowo
62-023 Gądki

Tel.: 61 819-80-11
E-mail: jozefrobakowo@archpoznan.pl
www: www.jozefrobakowo.archpoznan.pl

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika